ده سال پس از جنایت تکفیری‌ها در تخریب حرم مطهر امامین عسکریین(ع)، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از اتمام ساخت گنبد،‌ضریح مطهر، صندوق‌چه‌های قبور و چند پروژه دیگر در این حرم خبر داد.

23 محرم سالروز واقعه تلخی است که 10 سال پیش به دست پلیدِ جنایتکاران کوردل صورت گرفت و قلب میلیون‌ها مسلمان آزاده در سراسر جهان را اندوهگین کرد.

در این روز(مصادف با سوم اسفند 84)، عناصر تروریستی و تکفیری، با بمب‌گذاری و تخریب حرم مطهر امامین عسکریین(ع) در شهر سامراء عراق، نه تنها به اعتقادات شیعیان اهانت کردند بلکه دشمنی خود با همه مسلمانان و با تمامی آموزه‌های اسلام ناب را نشان دادند این در حالی است که شیعه و سنی بر طبق دستور قرآن کریم و پیامبر اکرم (ص)، نسبت به احترام بر اهل بیت(ع) تردیدی ندارند.

بازسازی حرم

با وجود نا امنی، ایران برای بازسازی این حرم اعلام آمادگی کرد و دولت عراق این مسئولیت را به ستاد بازسازی عتبات عالیات در ایران محول کرد.

کار ساخت گنبد حرم در سال ۸۹ کلید خورد.این گنبد که با مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع بزرگترین گنبد‌ در اعتاب مقدسه به شمار میآید با بیش از ۲۳ هزار خشت طلا، طلاکاری شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در این باره از اتمام عملیات ساخت گنبد مطلای حرم امامین عسکریین علیهم السلام در سامراء خبر داد و گفت: به‌زودی طی آئینی با حضور مقامات عراقی، گنبد جدید حرم مطهر رونمایی می‌شود.

حسن پلارک با اشاره به فرارسیدن سالروز جنایت تکفیری‌ها در تخریب حرم مطهر امامین عسکریین به تشریح اقدامات صورت گرفته طی سال‌های گذشته برای بازسازی آن پرداخت و اظهار کرد: پس از جنایت و بی‌حرمتی تکفیری‌ها طی دو انفجار حرم مطهر در 23 محرم 1427 و 27 جمادی الاول 1428، حرم این دو امام همام اکنون کاملاً بازسازی شده است.

وی افزود: عملیات بازسازی این حرم شامل چندین فاز از جمله ساخت گنبد و طلاکاری آن، ساخت و نصب گریو گنبد، کاشی‌کاری، آیینه‌کاری، معرق کاری و سنگ‌کاری داخل حرم، کف و دیوارها بود که همگی به پایان رسیده است.البته بخشی از سنگ‌کاری کف حرم نیز پس از نصب ضریح مطهر صورت خواهد گرفت.

پلارک با بیان اینکه عملیات ساخت ضریح مطهر امامین عسکریین علیهم السلام در قم به پایان رسیده است اظهار کرد: صندوقچه‌های قبور مطهر امام علی النقی(ع)، امام حسن عسکری(ع) و نرجس خاتون، مادر امام زمان (عج) و حکیمه خاتون، دختر امام جواد(ع) نیز طی دو سال کار در شیراز ساخته شده است.همچنین ساخت شش درب‌ طلا شامل چهار درب ورودی اصلی و دو درب ورودی داخل رواق‌ها نیز به اتمام رسیده است.

پلارک خاطرنشان کرد: ضریح، صندوق‌ها و درب‌ها در یک کارگاه در قم تجمیع شده است که پس از تعیین زمان از سوی تولیت حرم مطهر و مقامات عراقی به سامرا منتقل و نصب خواهد شد.

جدول برخی از پروژه‌های شاخص اجرا شده در سامراء

ضریح مطهر امامین عسکریین

محل نصب

شروع

پایان

طلا

نقره 

مس

‌چوب

هزینه( ریال)

سامرا

1388

1392

70کیلو

4500 کیلو

2500 کیلو

11تن ساج

200/000/000/000

به دستور آیت الله سیستانی در سال 88  در قم به سرپرستی حجت الاسلام لاجوردی ساخت آن آغاز شد. طراح و سرپرست قلمزنی سید مهدی علمداری ، نجاری بر عهده مهدی دیدار، مسئول سازه استاد خوش نژاد ، خطاط استاد موحد بوده است. آیات  و روایات  و اشعاری در مدح ائمه معصوم علیهم السلام بر پیکر این ضریح نقش بسته است. عمر مفید سازه 400سال تخمین زده شده است. 

 

 

ساخت صندوقچه‌‌های مضجع امامین عسکرین، نرجس  و حکیمه خاتون

محل نصب

شروع

پایان

ابعاد/

‌چوب

هزینه(ریال)

سامرا

1388

1391

1.85*0.9*1.2

4 صندوق

3.5متر مکعب ساج

هر صندوق

2.300.000.000 ریال

صندوقچه های مضجع بامشارکت مردم استان فارس(3صندوق) و اصفهان(1صندوق) ساخته شد.در این طرح هنرمندان ی همچون استاد شکرخند در رشته درودگری، استاد جلال غلامی و ستایش در رشته خاتم کاری و محمد غلامی در رشته  معرق کار ی و مرتضی چرب قامت در رنگ کاری  مشارکت داشته اند.

 

احداث و تامین تجهیزات مضیف حرم مطهر

محل احداث

شروع

بهره برداری

متراژ/زیربنا/طبقات

نوع کاربری

هزینه (ریال)

سامرا-باب القبله

1/9/89

1/9/90

760مترمربع/1 طبقه

خدماتی

3.040.000.000

این مضیف با اسکلت فلزی و اتصالات پیچ ومهره روبروی درب باب القبله حرم مطهر  جهت پذیرایی از میهمانان و زوار حرم مطهر ساخته شده است .