همایش منطقه ای شمالغرب ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با حضورمسئولین و اعضای ستادی استان های قزوین، زنجان ، اردبیل، آذربایجان غربی و به میزبانی استان آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد.

در این همایش که به منظور هماهنگی و تبادل افکار و تجربیات ستادهای استانها در جهت مشارکت های مردمی نسبت به بازسازی عتبات عالیات و حرمین شریفین در محل هتل طلائیه تبریز برگزار گردید، مدعوین و سخنرانان به ارائه راهکارهای مناسب پرداختند.

در ابتدای این همایش حاج آقا دانشور رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان آذربایجان شرقی ضمن خیر مقدم گویی به مسئولین و اعضای ستادهای استانهای شرکت کننده در همایش و مدعوین استانی و عرض ارادت به روح پرفتوح شهدای اسلام و انقلاب و جنگ تحمیلی و امام شهدا استان و شهر تبریز را شهر علامه امینی، علامه جعفری و استاد شهریار و سرداران جان بر کف جنگ تحمیلی همچون باکری و تجلایی خواندند و ارادت خاص و علاقه وافر آذری زبان ها به ائمه معصومین (ع) را از خصوصیات این استان شمردند و آرزو کردند که شرکت کنندگان در همایش در مدت حضور در استان با خوشی و توام با شناخت از استان و شهر تبریز باشد.

 حجت الاسلام والمسلمین تقی زاده رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی و مسئول امور روحانیون ستاد بازسازی استان در این همایش با برشمردن ویژگی های ماه رجب که ماه خدا و ریزش نعمت های خداست وبرگزاری جلسه در این ماه، ویژگی دیگر جلسه را حضور جمعی از نخبگان در این جلسه عنوان و و اضافه کردند : ابراز ارادت به ساحت مقدس ائمه اطهار(ع) و تلاش برای آبادسازی حرمین شریفین و معطوف کردن قلوب مسلمانان جهت

بازسازی حرمین و در نهایت پاسداری از مزار ائمه که به عنوان گنجینه الهی در آن مکان مقدس مدفون شده اند از ویژگی های این جلسه است و شما خادمین ستاد بازسازی عتبات عالیات یاد کسانی را زنده می کنید که آنها پل ارتباطی میان بندگان و پروردگار می باشند.

 مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با گرامیداشت مهمانان و مدعوین همایش با حدیثی از امام صادق (ع) سخنان خود را آغاز کردند که از نبی اکرم (ص) روایت کرده اند : خداوند مزار شما و فرزندان شما را از بقاع بهشت قرار داده و دلهای پاکان به سوی مزار شما گسیل می گردد، تحمل تمام سختی ها جهت زیارت شما پذیرا می شوند تا این افراد به شفاعت من نائل آیند و وارد حوض کوثر شوند و در بهشت از همسایگان من باشند.

حجت الاسلام والمسلمین سید شهاب الدین حسینی  همچنین افزودند : بازسازی حرمین در کشوری  است که هشت سال جنگ را تحمیل برما کرد و جوان های ما را گلچین نمود ولی در آن زمان نیز این شعار داده می شد که: "کربلا کربلا ما داریم می آییم" و به برکت خون همان شهدا این مهم انجام گرفت و اکنون بازسازی عتبات به دست پرتوان دوست داران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به دست ایرانیان صورت می گیرد.

 سردار شوشتری جانشین ستاد مرکزی عتبات عالیات، برگزاری همایش مذکور را راهکاری جهت افزایش مشارکت مردم در جمع آوری نذورات و استفاده از پتانسیل و توانمندی های تمامی استان ها در این زمینه عنوان کرد و گفت: تاکنون بالای 80 درصد تعهد استان ها محقق شده است.

سردار شوشتری با اشاره به تحویل 160 پروژه مختص عتبات عالیات اظهار داشت: طبق آمار به دست آمده سالیانه 200 میلیارد تومان در کشور عراق هزینه می کنیم و توانسته ایم  بیش از 2 هزار میلیارد تومان پروژه در حرم های شریف نجف اشرف،کاظمین،کربلا و سامرا جهت اجرا تعریف نمائیم.

وی با بیان اینکه هر حرکت و راهبردی در خاورمیانه از طرف غرب و متحدان غربی برای ضربه زدن به کشور جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد ادامه داد: عراق از گذشته فراز و نشیب زیادی داشته و تمامی موفقیت های حاصله در این کشور مرهون زحمات و تلاش های کسانی است که تاکنون در ستاد بازسازی عتبات عالیات کار کرده اند.

وی اضافه کرد: تمامی اقدامات صورت گرفته در حرم های شریف کشور عراق از طریق ستاد بازسازی عتبات عالیات انجام می گیرد.جانشین ستاد مرکزی عتبات عالیات یادآور شد: در کشور جمهوری اسلامی ایران مردم عاشق اهل بیت (ع) می خواستند نذورات خود را صرف حرم های شریف عراق نمایند لذا تصمیم گرفتیم طبق برنامه ریزی های صورت گرفته هر اقدامی که در عراق صورت می گیرد در ابتدا به تصویب شورای سیاستگذاری برسد.

وی با اشاره به تشکیل ستاد بازسازی عتبات عالیات در 31 استان کشور خاطر نشان کرد: در سال گذشته بیش از 80 میلیارد تومان نذورات مردمی جهت بازسازی حرمین شریف جمع آوری شده بود و نیز برای سالجاری 100 میلیارد تومان متعهد شده است که امیدواریم عملیاتی گردد.

شوشتری از اجرای 2 پروژه بزرگ در کاظمین توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات خبر داده و گفت:این پروژه شامل صحن صاحب الزمان(ع) به مساحت 120 هزار متر مربع و صحن حضرت امام رضا (ع) به مساحت 50 هزار متر مربع می باشد.

 سردار کریمیان فرمانده سپاه عاشورا نیز در این همایش خاطر نشان کردند :

ما مفتخریم که مدال خادمین حسینی را داریم، جمهوری اسلامی در جهانی که همه قدرت ها در یک سو و ایران اسلامی در سوی دیگر قرار دارد این به جز از برکات ائمه (ع) نمی تواند چیز دیگری باشد و نقطه قدرت ما ایرانیان همین امر می باشد که با توکل به خدا و توسل به ائمه (ع) از انقلاب دفاع کردیم و تکیه گاه ما ائمه اطهار (ع) می باشند.

سردار کریمیان در پایان خاطرنشان کردند : برای انجام کار بزرگی که ماندگار و خدا پسند باشد  تلاش خالصانه و نیت خدایی می طلبد و عشق شماست که آجر به آجر حرمین را بالا می برد و عشق به ائمه سازنده همه چیز است و بر اساس برنامه منظم و منسجم می توان پروژه های زیادی را اجرا کرد.

در ادامه این همایش و بعد از ظهر همان روز کارگاه های تخصصی بانکی و امور شهرستان ها و نیز جلسه روسای ستادهای حاضر در همایش برگزار گردید.