احداث حسینیه صحن حیدری ( مدرسه الغرویه )

در حرم مطهر امیرالمومنین حضرت علی (ع) در نجف الاشرف

در ضلع شمالى ديوار خارجى صحن مطهر , و در جهت شرقى آن, حسينيه حرم مطهر علوى واقع است. حسينيه تنها يک در دارد و در ايوان پنجم, سمت چپ در طوسى واقع است. اين حسينيه در گذشته مدرسه اى براى طلبه ى علوم دينى بود و امروزه يكى از مدارس دينى قديمى شهر نجف به شمار مى آيد. به اعتقاد برخى از كهنسالان شهر نجف , تاريخ تأسيس اين مدرسه (حسينيه) به اوايل قرن يازدهم هجرى ( زمان شاه عباس اول صفوى"1037ه.ق" ) بازمى گردد.

    در زمان حكومت عثمانى, با اجراى قانون خدمت سربازى در سال (1286هـ.ق), براى اين مدرسه استاد ويژه اى تعيين گرديد و بسيارى از طلبه هاى علوم دينى به اين مدرسه روى آوردند و به آنان اجازه داده شد كه پس از اجراى امتحان به خدمت سربازى ملحق نشوند.  لذا اين مدرسه بعنوان يكى از مدارس رسمى شهر نجف به شمار رفت و تا اوايل قرن چهاردهم هجری پا بر جا بود تا اينكه حجره هاى آن ويران گرديد و در آن بسته شد. در سال (1350هـ.ق) يكى از نيكوكاران و افراد سرشناس شهر نجف بنام (سيد هاشم زيني النجفي) در مكان اين مدرسه, عمارتى براى زائران بارگاه مطهر بنا نهاد. 

  اين عمارت بعنوان وضوخانه , نمازخانه و استراحتگاه زائران بارگاه مطهر بنا گرديد. اما بعدها, از اتاقهاى بزرگ اين عمارت بعنوان انبار مصالح ساختمانى استفاده شد و زائران تنها از وضوخانه آن استفاده مى كردند. بعد از آن اين عمارت براى چندين سال بسته شد. 

    بخش مهندسى و عمران حرم مطهر با همکاری و اجرای ستاد بازسازی عتبات عالیات استان آذربایجان شرقی در تاريخ (30رجب سال 1426هـ.ق)(1384ه.ش) براى اجراى پروژه ساخت حسينيه در اين مكان متروک, آغاز به كار كرد. ابتدا عمارت فرسوده و ديوارهاى  رو به ريزش آن ويران گرديد. پس از اجراى مراحل خاكبردارى و بتن ريزى زير بنا, ساختمانى سه طبقه مطابق با ويژگى هاى هنر و عمارت اسلامى احداث گرديد.

اين عمارت جديد در عيد غدير سال (1430ه.ق) (15 آذرماه 1388ه.ش) افتتاح شد. در حال حاضر از فضاى اين عمارت براى برگزارى سخنرانى هاى اساتيد حوزه علميه نجف استفاده مى شود.

توضیحات تکمیلی پروژه:

تاریخ انجام پروژه :  سال 84 تا 86

- طراحی و تهیه نقشه های کامل معماری ، سازه، تأسیسات برقی و مکانیکی و تهیه دفترچه زمینی به مساحت 300 متر مربع و در سه طبقه ، جمعا به مساحت 1000 متر مربع با ارتفاع هر طبقه 4.5 متر

- انجام عملیات خاکبرداری حسینیه (به صورت دستی ) به میزان 3000 متر مکعب

 کارهای انجام یافته در این پروژه :

  1. برآورد آهن آلات موردنیاز به میزان تقریبی 100 تن . خرید ، بارگیری، حمل و برشکاری ورق های فلزی
  2. اجرای سای بیس به ارتفاع 40 سانتی متر و کپکت آن
  3. اجرای بتن مگر
  4. اجرای سازه های نگهبان به صورت آجر و سیمان، به ضخامت 50 سانتی متر ، به ارتفاع 5/6  متر و به طول 80 متر