به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان آذربایجان‌شرقی، حاج آقا داداش‌زاده در نشستی با اصحاب رسانه‌ی استان، اظهار کرد: زیارت حرم اباعبدالله الحسین(ع) و ائمه‌ی اطهار آرزویی بزرگ برای تمام شیعیان است و طی هشت سال دفاع مقدس نیز مجاهدان بسیاری آرزوی زیارت کربلا را داشتند، امروز ما به برکت خون‌ها و مجاهدت‌های این شهیدان با سهولت و بدون هیچ مانعی به زیارت بارگاه مقدس ائمه می‌رویم.

وی ادامه داد: در سال ۸۴ دفاتر استانی ستاد بازسازی عتبات عالیات تشکیل شد، مردم در ابتدا نذورات خود را به طور مستقیم تحویل می‌دادند که امروز با چاپ قبوض نسبت به جمع‌آوری کمک‌های مردمی اقدام می‌شود، استقبال مردم نیز در این راستا بالا بود، اما از سال گذشته به دلیل اهمیت بالای ستاد مدافعان حرم، مردم استان در این راستا قدم برداشته و عمده کمک‌هایشان به این بخش اختصاص داده‌اند.

 حاج آقا داداش‌زاده تاکید کرد: باتوجه به زیرساخت‌های فراهم شده و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها با نهادهای

مختلف، امید است که در سال‌جاری توجه ویژه‌ای به بحث بازسازی عتبات عالیات شود و مردم استان در این راستا عنایت کنند.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه ساخت نیم ضریح تل زینبیه برای اولین بار توسط آذربایجان‌شرقی انجام می‌شود، گفت: کار با پیشرفت ۸۵ درصدی در حال انجام بوده و تا شهریور ماه به اتمام و قبل از ارسال به کربلا، در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

این نیم ضریح حدود دو میلیارد تومان هزینه داشته و از میناکاران، خاتم‌کاران و قلم‌زنان استانی در ساخت آن استفاده می‌شود.

 

وی با اشاره به پروژه‌های مستقل ستاد بازسازی عتبات عالیات استان، یادآور شد: انبار ۱۲۰۰مترمربعی امام حسن مجتبی(ع) در کربلا، توسط استان ما با هزینه‌ی ستاد بازسازی، احداث و تحویل داده شده که بیش از یک میلیارد تومان هزینه داشته و همچنین سال گذشته بیش از ۲۵۰ نفر نیروی متخصص نیز به کربلا اعزام شده تا در حوزه‌ی جوشکاری، برق و... خدماتی به صورت تبرعی ارائه دهند.

 

ایشان با تاکید بر ساخت محلی برای ستاد مرکزی عتبات عالیات در کربلا، افزود: بعد از ماه مبارک رمضان نیروها اعزام می‌شوند تا عملیات را شروع کنند، این محل، ستاد مرکزی عتبات عالیات و هم زائرسرا خواهد بود که اقدامات اولیه برای ساخت فراهم شده است.

 

حاج آقا داداش‌زاده با اشاره به اقدامات انجام گرفته از سوی ستاد عتبات عالیات استان، برگزاری نمایشگاه‌ را امری موثر دانست و اضافه کرد: ستاد بازسازی عتبات عالیات استان در چهار نقطه‌ی مختلف جهت خدمت رسانی به زائران اربعین موکب دارد که کربلا، سامرا، مهران و مرز شلمچه از جمله‌ی آن است.

 

 

داداش‌زاده یادآور شد: وسعت فضای حرم امیرالمومنین برابر با ۱۷ هزار متر بود که به همت جمهوری اسلامی و تلاش ستادهای بازسازی و با ساخت صحن عظیم حضرت فاطمه زهرا(س) این فضا به ۲۲۰ هزار متر مربع توسعه یافته و دوفاز آن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که ادامه‌ی آن نیز در سال‌های آتی تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

 

وی با تاکید بر اینکه، آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های پیشتاز بازسازی عتبات عالیات بود، از این‌رو انتظارات از این استان، ماورای دیگر استان‌هاست، افزود: ستاد بازسازی عتبات عالیات استان، علاوه ‌بر تعهد مالی که باید سالانه جمع‌آوری کند، تعدادی از پروژه‌ها را نیز برعهده می‌گیرد که رفوه‌گری و بازسازی فرش‌های حرمین شریفین نمونه‌ی آن است.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان در این خصوص خاطرنشان کرد: فرش‌هایی که در حرمین امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) استفاده می‌شود بعضا قدمت ۲۰۰ تا ساله ۳۰۰ دارند و در حال فرسوده شدن است، ستاد بازسازی عتبات عالیات استان با اعزام گروه‌های حرفه ای و متخصص رفو‌گری به این وضعیت سرو سامان داده و رفو‌گران ما را در کربلا به نام می‌شناسند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۴ بیش از دو میلیارد تومان کمک‌های مردمی جذب و هدایت شده بود، گفت: این میزان شامل کمک‌های نقدی و غیرنقدی بود، در حالی که سال گذشته این مبلغ به ۶۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

 

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان آذربایجان شرقی با اعلام اینکه بیش از ۱۵۰ پروژه زیر نظر ستاد بازسازی استان‌های مختلف بوده است که ۹۰ مورد آن اجرایی شده و قریب به ۶۰ مورد نیز در حال اجراست و برخی پروژه های کوچک نیز در کنار این پروژه‌ها انجام می‌شود.

در پایان این نشست به خبرنگاران و اصحاب رسانه حاضر در این جلسه حکم خادم افتخاری ستاد بازسازی عتبات عالیات اهدا و ضمن تقدیر از حضور ایشان، بر همکاری بیش از پیش این عزیزان با ستاد تاکید گردید.