به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان آذربایجان شرقی، سردار مسعود شوشتری در آئین معارفه رئیس جدید ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان شرقی با بیان اینکه تا به امروز بیش از هزار میلیارد تومان جهت تعمیر و بازسازی بقاع متبرکه اختصاص یافته است، اظهار داشت: با این میزان مبلغ بیش از 200 پروژه بزرگ را به تمام رسانده و تحویل مسئولان عراقی داده ایم.

وی از آغاز سه پروژه بزرگ دیگر خبر داد و افزود: صحن حضرت فاطمه (س) را در در نجف با وسعت 218 هزار متر مربع که 118 هزار متر مربع آن زیارتی است و 300 هزار نفر گنجایش دارد را آغاز کرده ایم که وسعت این صحن عراقی ها را تحت تأثیر قرار داده است.

جانشین محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور ادامه داد: طی روزهای آینده 16 هزار متر مربع از این صحن مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و این درحالی است که عراقی ها فکر می کردند ما قادر به انجام این کار نخواهیم بود ولی ایران عقبه ای 900 ساله در بخش مهندسی در کشور عراق را دارد.

 

وی اظهار داشت: با توجه به عقبه مهندسان ایرانی و عشق مردم به اهل بیت از 6 ماه گذشته پروژه ای دیگری در حرم امام حسین (ع) با عنوان صحن عقیله بنی هاشم را با وسعت 164 هزار متر مربع در 3 طبقه شروع کرده ایم.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور تصریح کرد: بحث لاغر کردن ستونهای حرم امام حسین (ع) از چند سال گذشته مطرح بود که حتی مهندسان اروپایی نیز نمی توانستند کاری انجام بدهند که با همت دانشمندان ایرانی یکی از این ستونها با حفظ معماری لاغر شده و تا یک سال آینده علاوه بر لاغر کردن ستونها گنبد جدید هم نسب خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: پروژهای با عنوان طرح توسعه حرم در کاظمین را در نظر گرفته ایم که کارهای مقدماتی آن پروژه نیز شروع شده است.

سردار شوشتری در پایان با بیان اینکه نذورات مردم هر سال در حال افزایش است، گفت: طبق پیش بینی های انجام یافته امسال 100 میلیارد تومان نذورات مردمی جمع آوری خواهد شد و بر همین اساس 3 هزار میلیارد تومان پروژه تعریف کرده ایم که همه این پروژه ها به نام جمهوری اسلامی ایران است.

در ادامه حاج علی اکبر دانشور رئیس سابق عتبات عالیات آذربایجان شرقی از جمع آوری 8 میلیارد کمک نقدی در 2.5 سال گذشته خبر داد و افزود: در طول مسئولیت بنده در این ستاد علاوه بر کمک های نقدی 3 کیلو طلا نیز اهدا به ستاد اهدا شده است.

وی در همین راستا ادامه داد: ضریح تل زینبیه را نیز شروع کرده ایم که این پروژه نیز 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و یک سوله 1200 متری نیز در عراق احداث کرده ایم که روشنایی اطراف این سوله را اداره برق آذربایجان شرقی بر عهده گرفته است.

دانشور اظهار داشت: تا به امروز بیش از 3 هزار نفر نیروی کار اعزام کرده و بعد از یک ماه کار کردن دوباره بازگشته اند که در حوزه ساخت ضریح هم دانشگاه هنر اسلامی نقش ویژه ای را ایفا کرده اند.

وی به برنامه های ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان شرقی در اربعین اشاره کرد و افزود: سال گذشته در مرز شلمچه به همت مسئولین استانی به 500 هزار نفر خدمات ارائه کرده و بیش از 270 هزار غذا پخته شد.

بر داد و افزود: صحن حضرت فاطمه (س) را در در نجف با وسعت 218 هزار متر مربع که 118 هزار متر مربع آن زیارتی است و 300 هزار نفر گنجایش دارد را آغاز کرده ایم که وسعت این صحن عراقی ها را تحت تأثیر قرار داده است.

 

در ادامه جلسه حاج آقا داداش زاده رییس جدید ستاد بازسازی عتبات عالیات استان آذربایجان شرقی با تبریک عید غدیر خم و آغاز هفته دفاع مقدس، با تشکر از فعالیت های حاج آقا دانشور رییس قبلی ستاد بازسازی استان از اعضای فعال در ستاد بازسازی در سنوات گذشته خواست تا همچون قبل در کنار ستاد باقی مانده و در پیشبرد پروژه ها ، جمع آوری کمک ها و نذورات کمک نمایند تا استان آذربایجان شرقی بیش از پیش در این وادی موفق باشد.

در پایان این مراسم از تلاشهای حاج آقا دانشور تقدیر و حاج آقا داداش زاده به عنوان رئیس جدید ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان شرقی منصوب شد.